Престой: 12 дена (18.09. – 29.09.2018 г.)

Изминати километри: 1600 км. от Самарканд по цялата ширина на Узбекистан, на запад през република Каракалпакстан и пустинята Къзълкум до границата с Казахстан + още 600 км. в Казахстан до Каспийско море

Бюджет: 150 лв. + 46 $ за електронни визи

Любими места:
1. Старият град на Бухара, излязъл като от “1001 нощ” с древните си джамии, мадраси и керван сараи


2. Площад Регистан в Самарканд през нощта, едно от най-забележителните ориенталски архитектурни чудеса


3. Крепостния старинен град на Хива, насред пустинята Къзълкум

Паметна случка: Да попаднеш в компанията на нюйоркски равин и управител на еврейското гробище на празника Сукот, в старинна синагога и да присъстваш на изумителни разговори за банки, кабала и Бог, докато пиете заедно водка.

Три запеметяващи се образа: Кирпичени лабиринтени улички с мадраси и персийски джамии из древни ориенталски градове; Димящи кръгли хлебчета, току що излезли от глинена пещ; Километри пустош в пустинята Къзълкум и оазиси с плантации от памук;

Любимо усещане: Да се събудиш в истински 200 годишен керван сарай в центъра на старинна Бухара и да си запариш чай заедно с останалите обитатели във вътрешния му двор.

Информация за пътуващи по екстремни начини:
Автостоп
Автостопът в Узбекистан е изключително лесен. Колите спират до пет минути, без чакане. Най-дългото ни не надвишава 20 минути, като често са ни взимали маршрутки и таксита безплатно. Узбекистанците са невероятно гостоприемни хора и при малко знаене на руски, стопът е направо светкавичен. Случва се някой да поиска заплащане, но след кратко обяснение, ще ви качат веднага на стоп. По скалата от 1 до 5 (1-ужасен, 5- идеален стоп) получава 5.

Разстоянията са големи, но също така качват и коли пътуващи на далеч, така че за един ден могат да се изминават по 500 км. Пътищата не са особено добри, особено в република Каракалпакстан (целият западен Узбекистан), но не са и твърде лоши.

Спане
Никакъв проблем да се опъне палатка където и да е. Никой няма да идва да ви притеснява или любопитства. Големи отсечки с пустиня и ненаселени места, което прави намирането на място за палатка лесно. Регионът около Самарканд и долината Фергана обаче са пренаселени с много къщи. Хората са толкова гостоприемни, че по селата често се случва да те поканят на гости. От 12 вечери спахме само една на палатка, останалите 11 на каучсърфинг (couchsurfing.com) или поканени от случайни хора.

Храна и цени
От всички страни в Средна Азия, в Узбекистан има най-голямо разнообразие на плодове и зеленчуци и въобще на храни. Невероятно евтино е. За вегетарианци няма особен проблем, въпреки че и тук менюто е основно местно. Но пък на всеки ъгъл се продава пресно изпечен “нан” (хляб) на пещ. В магазините има кисели млека, сирена, а плодовете са тонове и безкрайно евтини. Водата в западната пустинна част на държавата не е особено добра за пиене.

Визи

От съвсем скоро всички граждани на ЕС са безвизови за период от 30 дена.

Цялостно впечатление от страната:
Уникална пустинна държава, с едни от най-красивите ориенталски градове на Изтока. Узбекистан страшно ни допадна и хареса. С удоволствие пак бихме го прекосили.

Недостатъци: Лято с + 60 градусови температури; Пренаселеност в долината Фергана;

Предимства: Уникални културни и исторически свръх екзотични старинни градове; Огромно гостоприемство; Много лесен автостоп; Безумно ниски цени на храната; Абсолютно безопасно;