Съвети и туристическа информация за Азербайджан

Престой: 7 дни (03.10 – 09.10.2018 г.)

Изминати километри: около 500 км. от Баку до границата с Грузия, на автостоп

Бюджет: 50 лв. + 48 USD за визи

Любими места:

1. Кавказкото селце Лахич с иранските си обитатели, калдъръмени улички и стари къщи

2. Старият град в Баку

Паметна случка: Да преспиш в старинна крепост, докато извън крепостната стена цяла нощ се чува воят на чакалите

Три запаметяващи се образа:

– Мъже, които пият черен чай и играят табла в малки кафененца;
– Пътища, виещи се през прекрасни широколистни гори, по които пърпорят стари лади;
– Мегаломански модернистични сгради, щръкнали като гъби из Баку след дъжд от нефтени пари;

Любимо усещане: Да пиеш черен “Азерчай” с бергамот в есенните гори на кавказки селца;

Информация за пътуващи по екстремни начини:

Автостоп
Стопът в Азербайджан е страхотен. Изобщо не се чака (рекордът ни е към 25 минути по много пуст, неизползваем път), обикновено между 1 и 5 минути. За разлика от Средна Азия, където може да се случи от обикновена кола да ви поискат пари, тук това никога не се случва. Хората прекрасно знаят какво значи автостоп. Пътищата са хубави, но често се случва да ви качват до съседни села, за по 20-30 км., което по някога забавя скоростта на придвижването. По скалата от 1 до 5 (1 – лош, 5- идеален стоп) Азербайджан получава 5.

Спане
Спането на палатка е песен. Никой не те смущава, където и да я опънеш. Често се случва и да те поканят на гости. Из Кавказ има страхотни диви кътчета, където къмпингуването също е страхотно. Покрай Каспийско море е много индустриализирано и пустинно, но също няма проблем за спане.

Храна и напитки
Кухнята прилича на турската и навсякъде е пълно с дюнерджийници, но за вегетарианците също има много опции. Много по-добре е от Средна Азия. Десетки видове сирена, банички, пресен хляб, айран, плодове и зеленчуци се продават на сравнително ниски цени (по-скъпо е от Централна Азия, но по-евтино от България). Водата е питейна и има много чешми. От напитките особено известен е прясно изцедения сок от нар.

Визи: Българите (както и останалите ЕС граждани) се нуждаят от виза за Азербайджан. Вади се по електронен път, като процедурата е изключително лесна и не се изискват никакви документи. Става в рамките на три работни дни. Струва 24 USD. Визата е едномесечна.

Цялостни впечатления от страната:

Азербайджан ни хареса, макар откъм забележителности да не е особено богата, но пък хората са невероятно гостоприемни и мили. Като страна и култура е интересна, но седмица – десет дни са напълно достатъчни за пътешествие.

Недостатъци: Замърсена, индустриализирана петролна крайморска ивица; Малко на брой природни и исторически забележителности;

Предимства: Невероятно готини хора; Интересна, турски тип култура; Евтина храна; Красива природа из планините (Кавказ); Развита страна, с всякакви удобства (безплатно wifi из градовете, хубави пътища, големи супермаркети с хранително разнообразие и т.н.)